میلگرد نیشابور یکی از مهمترین تولیدات فولاد خراسان

همانطور که می دانید میلگرد یکی از مهمترین تولیدات صنعت فولاد است بنابراین ذوب آهن خراسان که درشرق ایران واقع شده است می تواند میلگرد خود را که با نام میلگرد نیشابور مشهور است را به کشور های همسایه مانند افغانستان ترکمنستان و پاکستان صادر کند. در حال حاضر ظرفیت تولید فولاد خام این مجتمع عظیم صنعتی ۱/۴ میلیون تن در سال شامل: ( کارخانه نورد با ظرفیت سالیانه تولید ۶۰۰ هزارتن، کارخانه فولادسازی شماره ۱و ۲ با ظرفیت ۱/۴ میلیون تن، کارخانه آهن اسفنجی۱و ۲ با ظرفیت ۱/۶ میلیون تن و کارخانه گندله سازی با ظرفیت ۲٫۵ میلیون تن در سال ) و با ایجاد اشتغال ۵ هزار نفر بطور مستقیم می باشد که محصولات آن در صنایع ساختمانی، عمرانی، شرکت های نورد کار مورد استفاده قرار می گیرد.

میلگرد نیشابور از چه سطحی برخوردار است ؟

میلگردهای تولیدی مجتمع فولاد خراسان بر اساس استاندارد ملی به شماره۳۱۳۲ (تجدید نظر دوم تیرماه۱۳۹۲ – میلگردهای گرم نوردیده برای تسلیح بتن – ویژگیها و روشهای آزمون)در سه گروه ساده(س۲۴۰)وآجدار مارپیچ(آج۳۴۰)وآجدار جناغی(آج۴۰۰)طبقه بندی می شوند.مجتمع فولادخراسان قادر به تولید میلگردهای آجدار جناغی با استفاده از روش عملیات حرارتی Quench-Temper جهت بهبود خواص مکانیکی نیز است. میلگرد فولادی در دو نوع میلگرد آجدار و ساده تولید می شود که هر کدام از این میلگرد ها در دو نوع شاخه و کلاف به بازار عرضه می شوند.

در واقع میلگرد برای جبران مقاومت کششی پایین بتن در مقابل نیروهای وارده استفاده می شود. قیمت میلگرد آجدار نقش بسزائی در هزینه های تمام شده یک پروژه ساختمانی دارد. سطح میلگرد ساده  که با استاندارد A1  شناخته می شود، صاف و بدون آج می باشد. میلگرد ساده طبق استاندارد ملی ایران ISIRI 3132  ساخته شده و در پروژه های ساختمانی و صنعتی به طور گسترده مورد استفاده قرار می گیرد. میلگرد ساده دوام بسیار زیادی دارد و می تواند به راحتی بار مکانیکی بسیار زیادی را تحمل کند.

نظرتان راجع به این نوشته

شاید این نوشته نیز مورد علاقه شما باشد

دیدگاه کاربران در رابطه با
بررسی روش‌های نوین بازیافت ضایعات آهنی