قیمت رابیتس مسعود

به طور کلی قیمت رابیتس مسعود، معمولاً بر حسب مشخصات فنی مانند: وزن، تعداد ستون، نوع رابیتس، سایز آن و … تعیین و محاسبه می ‌شود. رابیتس بیشتر در ظاهری شبیه به متوازی الاضلاع با دو زاویه حاده (تند) و دو زاویه منفرجه (باز) تولید می شود. دلیل متداول بودن این نوع چشمه ها، توانایی بالای آن ها در جذب انرژی و مستهلک کردن آن است. دلیل دیگر مقاومت راویز در برابر تغییر شکل مکانیکی بعد از رابیتس کاری یا اشتباهاً راویز کاری است به دین معنی که پس از نصب، راویز مقاومت لازم برای جلوگیری از تغییر شکل را دارد.

از دیگر ملاحضات تولید رابیتس، و خرید رابیتس سایز و زاویه ی شبکه های آن هستند که بر چگونکی جذب انرژی و نحوه ی پخش آن در ورق تاثیر خواهند گذاشت. اندازه ی زاویه های شبکه های آن استاندارد خاصی دارد. زاویه های بزرگتر مقاومت کمتری دارند زیرا فضای زیادی درون آن وجود خواهد داشت. گرچه اگر این زاویه ها خیلی کوچک باشند نیز موجب کاهش مقاومت آن می شود. به همین دلیل لازم است تا زاویه مناسب آن رعایت شود.

آلیاژ تولیدی رابیتس مسعود

جنس انواع رابیتس، معمولاً از نوع آهن گالوانیزه گرم و پوشش دهی روی اکسید است. دلیل این کار هم کاملاً مشخص است، از آن جایی که معمولاً رابیتس را در دیوار، ستون و سقف خانه ها کار می کنند که به این عمل رابیتس بندی نیز می گویند. رطوبت بالای گچ می تواند موجب اکسید شدن آهن یا اصطلاحاً زنگ زدن رابیتس شود. بنابر این با عمل گالوانیزه کردن، می توان اطمینان حاصل کرد که رابیتس تا سال ها در برابر رطوبت مقاومت می کند.

قیمت رابیتس مسعود

قیمت رابیتس مسعود

انواع رابیتس مسعود

راویز مانند سایر مصالح ساختمانی به دسته های مختلف تقسیم بندی می شود. راویز به سه دسته ستون، چشمه و وزن تقسیم می شود، توضیح و شرح هر یک به شکل زیر می باشد:

چشمه رابیتس

روزنه‌ های بین ستون ‌ها یکی از مشخصه ‌های اصلی رابیتس ‌ها می ‌باشد. در ایران این محصولات به صورت دو یا سه روزنه ‌ای تولید می ‌شوند که اشکال مختلفی دارد. رایج ترین شکل در کشور متوازی الاضلاعی است که دو زاویه تند و دو زاویه باز دارد. بدیهی است هر چه تعداد چشمه‌ ها بیشتر باشد، ابعاد آن کوچک تر و میزان هدر رفتن انرژی کمتر خواهد بود. زاویه‌ هایی که برای چشمه‌ ها در نظر می گیرند در رابطه مستقیم با میزان جذب انرژی است و این زاویه‌ ها با محاسبات تعیین می ‌شوند.

ستون رابیتس

تعداد ستون‌ های رابیتس‌ از جمله مشخصه‌ های مهم آن است که در کاربرد آنها حائز اهمیت است. تعداد ستون ‌ها می ‌تواند ۹، ۱۱ و ۱۳ باشد. رابیتس ۱۳ ستونه در ایران بسیار رایج است و در صنعت ساختمان سازی از این راویز ها استفاده می ‌شود. دلیل این امر کیفیت بالای این محصولات است، با اینکه هزینه این نوع راویز ها بیشتر است اما به کار بردن آنها بسیار موثر است. برخی از افراد از راویز ۹ ستونه به جای ۱۳ ستونه استفاده می ‌کنند تا سرعت کار بالا رود، اما این کار برای کیفیت کار توصیه نمی ‌شود. رابیتس‌ های ۱۷ ستونه نیز در جای جای دنیا مورد استفاده قرار می ‌گیرد ولی در ساختمان سازی کشور ما چندان استقبالی از این محصول نشده است.

وزن رابیتس

همان طور که قبلاً هم ذکر شد، در تولید راویز از ورق ‌های فلزی مختلفی استفاده می‌ شود و این ورق‌ ها می‌ توانند ضخامت‌ های مختلفی داشته باشند. هر چه ضخامت ورق بیشتر باشد، وزن راویز نیز بیشتر می ‌شود. این محصول را می ‌توان از نظر وزن به ۴ دسته سبک، نیمه سنگین، سنگین و فوق سنگین تقسیم بندی کرد. معماران برای راویز کاری از محصولات مشخصی استفاده می‌ کنند و خودشان تعیین می ‌کنند که در هر جایی از چه راویزی باید استفاده کرد. لازم به ذکر است وزن راویز ها معین نمی ‌شود و باید با باسکول اندازه‌ گیری شود تا قیمت نهایی محاسبه گردد.

انواع کاربرد های ساختمانیبا توجه به قیمت رابیتس مسعود

رابیتس یا راویز امروزه کاربرد زیادی را در ساختمان سازی به خود اختصاص داده به طوری که ساخت سازه بدون این محصول تقریبا امکان پذیر نمی باشد کاربرد های ساختمانی این محصولات عبارتند از:

قیمت رابیتس مسعود

قیمت رابیتس مسعود

رابیتس بندی نما

امروزه توجه به نمای ساختمان از لحاظ زیبایی ظاهری و کیفیت و استحکام مصالح مصرفی بسیار مورد توجه می باشد. رابیتس بندی در نما های ساختمانی سبب افزایش استحکام و مقاومت آن گردیده و از شکستگی و ترک خوردگی آن جلوگیری می نماید از این رو با استفاده از رابیتس بندی در نما های ساختمانی می توان از هزینه های اضافی ناشی از تعمیرات جلوگیری نمود. از دیگر مزایای رابیتس بندی نما می توان به ترمیم شکستگی و ترک خوردگی در نما، زیر سازی برای اجرای کامپوزیت و نقش برجسته در نما اشاره کرد. به طور کلی رابیتس بندی با ایجاد زیر سازی مناسب در نما بستری مطلوب را برای چسباندن هرگونه مصالح به آن فراهم می نماید.

رابیتس بندی سقف

سقف کاذب رابیتس یکی از انواع محبوب سقف های کاذب بوده که امروزه طرفداران زیادی را در میان فعالان حوزه ساخت و ساز به خود اختصاص داده است. از جمله مزایای رابیتس بندی سقف ساده می توان به در دسترس بودن مصالح، سرعت اجرای مناسب و ایجاد طرح های متنوع اشاره نمود. رابیتس بندی سقف شامل سه مرحله اصلی اعم از نصب میلگرد های راویز، نصب رابیتس و گچ کاری می باشد. پس از نصب میلگرد ها، توری رابیتس بر روی آن ها قرار گرفته و جوش داده می شود. در مرحله نهایی نیز گچ کاری جهت حصول سطح یکنواخت انجام می گیرد.

رابیتس بندی دور ستون

به دلیل متفاوت بودن جنس آجر با مصالح فلزی در هنگام انبساط و انقباض ممکن است ترک هایی بر روی ستون ایجاد گردد. استفاده از رابیتس بندی دور ستون برای جلوگیری از ترک خوردگی و شکستن ستون های سازه می باشد. این کار امری ضروری بوده و بسیار تخصصی می باشد از این رو لازم است توسط افراد خبره صورت گیرد.

مراحل انجام کار نصب رابیتس

رایج ترین مراحل اتمام پروژه نصب رابیتس یا رابیس بندی در 3 مرحله انجام می شود، 3 مرحله راویز بندی به صورت زیر می باشد:

مرحله شماره یک:

در اولین مرحله میلگرد های آویز به سقف جوش زده می شوند تا در حین رابیس بندی وزن بار سقف را نگه دارند. در ساخت سازه برخی ساختمان ها میلگرد های آویز از قبل در یک محاسبه دقیق به شکل طرح خم درون سقف نصب می شوند. مقدار فاصله میلگرد های آویز از یکدیگر به طرح راویز بستگی دارد.

مرحله شماره دو:

در مرحله بعد تور های راویز بر روی میلگرد های آویز نصب می شوند، تور هایی که رابیتس بندی آن به تعداد ستون راویز بستگی دارد. برای اتصال ورق راویز می توان از دو روش جوشکاری و یا مفتول‌ های گالوانیزه بر اساس شرایط استفاده کرد. مهم ترین موضوعی که در این مرحله باید به آن توجه کرد این است که باید راویز را به گونه نصب کرد کرد و یا از مدلی از راویز استفاده کرد که دیوار پس از گچ کاری شکم بیرون ندهد و مرحله گچ کاری صاف و بدون مشکل باشد.

مرحله شماره سه:

مرحله پایانی، مرحله گچ کاری است که توسط افراد متخصص باید انجام شود در این مرحله همه جای تور های راویز پر شده و سطح اتاق صاف و یک دست می شود.

قیمت رابیتس مسعود

قیمت رابیتس مسعود

کاربرد انواع رابیتس مسعود

با توجه به مزایای این ورق مشبک استفاده از آن بسیار گسترده است. عمده مصرف آن در صنعت ساخت و ساز است. همانطور که گفته شد این ورق مشبک بیشتر برای انجام گچ کاری سقف، سیمان کاری نما و همچنین نگه داری ملات به منظور سنگ کاری استفاده می شود. به دین صورت که ابتدا رابیتس توسط سیم رابیتس بندی به میلگرد متصل می گردد و عملیات کچ کاری بر روی آن انجام می شود. رابیتس سقف، به خصوص راویزکاری سقف آشپزخانه و پذیرایی به این صورت انجام می گیرد. همان طور که گفته شد؛ از دیگر موارد استفاده از این ورق ها ساخت قفس آهنی است که مقاومت بالای آن نسبت به توری ها از جمله توری مرغی دلیل کاربرد زیاد رابیتس برای ساخت این قفس ها است.

هم چنین باید یادآور شویم که سایز مناسب چشمه های رابیتس علاوه بر امکان ورود هوا، آب و نور از ورود موارد دیگر جلوگیری می کند. رابیتس مسعود در صنعت مجسمه سازی به خصوص پیکر تراشان از محبوبیت ویژه ای برخوردار است. توسط هنرمندان استفاده می شود . مجسمه سازان از رابیتس برای فرم دادن سطوح سه بعدی پیچیده و منحنی های مرکب که در نهایت با گچ یا خاک رس و یا متریال دیگر پوشانده می شونداستفاده می کنند. برای مثال Niki de Saint Phalle استفاده ی گسترده ای از رابیتس برای ساختن سطوح منحنی در مجسمه های معماری بزرگ خود در ایتالیا کرده است.

مزایای استفاده از رابیتس مسعود

چشمه های کوچک و زیاد رابیتس به گونه ای است که اجازه ی جریان هوا، آب و نور را می دهد و همزمان یک مانع فیزیکی برای مواد بزرگ تر ایجاد می کند که این مزیت موجب استفاده در ساخت قفس نیز می شود. از دیگر مزایای رابیتس در مقایسه با ورق های فلزی عادی این است که لبه های بی حفاظ راویز کشش و انقباض بیشتری تحمل می کنند که منجر به استفاده از آن در کت واک و یا پوشش زهکشی می شود.

راویز از توری هایی نظیر توری مرغی با وزن برابر ، بسیار مقاوم تر است، زیرا سطح بیشتری دارد. یکی دیگر از مزیت های آن، این است که راویز هیچگاه به طور کامل بریده نشده و دوباره متصل نمی گردد و این موجب می شود تا مقاومت خود را حفظ کند در نتیجه این شبکه ی فلزی دارای مقاومت و دوام بالایی است. راویز می تواند بیشتر از یک ورق فلزی ساده فشار تحمل کند زیرا به خوبی می تواند این فشار را در سراسر ورق پخش کند.

 

نظرتان راجع به این نوشته

شاید این نوشته نیز مورد علاقه شما باشد

دیدگاه کاربران در رابطه با
بررسی روش‌های نوین بازیافت ضایعات آهنی