تماس با کارشناسان ما

021-۶۶۱۴۳۸۸۱

قیمت لوله آذین

قیمت لوله آذین بخاطر نوسانات اخیر بازار کمی متغییر است اما همانند تمامی لوله اتصالات دیگر نسبت به استاندارد ها و سایز و جنسی که دارند به دسته های گوناگونی طبقه بندی می شوند و ما در این مطلب قصد داریم تا شما را بیشتر از پیش با صنایع لوله های پلی پروپیلن آشنا سازیم و به همین جهت توجه شما را به ادامه این مطلب جلب می کنیم. پلی پروپیلن یکی از پرمصرف ترین و اساسی ترین پلیمر های مورد استفاده در دنیا می باشد. لوله آذین پلی پروپیلن از راندوم کوپلیمر نوع ۳ ساخته می شود. این لوله جزو سبک ترین و مقاوم ترین لوله های پلیمری می باشد. لوله های پلی پروپیلن یا لوله PP در دو رنگ سبز و سفید در بازار وجود دارند و هر کدام از این لوله ها می توانند در اتصالات فرعی و لوله کشی ساختمان به کار روند. آنچه که PP را از سایر پلاستیک ها جداً می کند وجود خاصیت انعطاف پذیری در دما های خاص می باشد. به لوله آذین پلی پروپیلن می توان موادی را اضافه نمود تا خواص آن ها متمایز و پر رنگ گردد. به طور مثال برای انعطاف پذیری بیشتر لوله های PP مواد معدنی به آن اضافه می کنند. این مواد به لوله ی PP اجازه می دهد تا به صورت یک ورق مصنوعی در آید و به راحتی برش خورد. راحتی در برش پلی پروپیلن در تولید لوله ها با اندازه های مختلف تاثیر خوبی خواهد گذاشت.  

فرآیند تولید لوله آذین پلی پروپیلن

مونومر پلی پروپیلن که در اصل مونومر ها موادی هستند که از پیوند آن ها پلیمر به دست می آید با قرار گرفتن در برابر فشار و گرما به همراه کاتالیزگر زیگلر-ناتا و به وسیله محلول یا فرآیند گاز تولید می شود. تفاوت در کاتالیزگر و شرایط تولید می تواند خواص پلاستیک را تغییر دهد. مونومر پلی پروپیلن، پروپیلن است. برای تولید لوله آذین پلی پروپیلن ابتدا مواد اولیه را به صورت خام و سرد وارد دستگاه اکسترودر می کنیم. در این قسمت مواد با درجه حرارت معین معمولاً 100 الی 180 درجه سانتی گراد ذوب شده و برای قالب گیری آماده می شوند و به صورت شاخه های 4 متری تولید می شوند. هم چنین برای جلوگیری از عبور نور، مواد رنگ دانه به اسم مستربچ به آن اضافه می شود. این لوله ها با استفاده از جوشکاری فیوژن حرارت داده می شوند. قیمت لوله آذین

قیمت لوله آذین

آیا لوله آذین سبز و سفید با یکدیگر تفاوت دارند؟

این لوله ‌ها در ابتدای ساخت و ورودشان به بازار به رنگ سبز رنگ تولید می شدند، ولی در طی سال‌ های گذشته نوع سفید رنگ آن بیشتر تولید شده است زیرا طبق آزمایش‌ های انجام شده مشخص شد که لوله‌ های سبز به دلیل داشتن رنگ دانه در خود طعم آب را به مقدار کمی تغییر می‏‌ دهند، با این وجود اسم سبز روی این لوله‌ ها ماندگار شده است. در مورد تفاوت لوله سبز با لوله سفید پروپیلن باید بگوییم این دو لوله آذین هیچ گونه تفاوتی با یکدیگر ندارند و تنها رنگ استفاده شده در ساخت آن‌ ها متفاوت می‌ باشد. رنگ ‌بندی این لوله‌ ها بیشتر به نوع و کاربرد های لوله پلی پروپیلن آن‎‌ ها بستگی دارد و تفاوتی میان مواد تشکیل دهنده آن‌ ها نمی ‌باشد. از لوله سفید بیشتر در لوله ‌کشی آب آشامیدنی و موارد انتقال مواد بهداشتی در محل‌ هایی که لوله‌ کشی روی کار نصب می‌ شود و در معرض دید نور مستقیم یا غیر مستقیم خورشید است استفاده می‌ شود و از لوله سبز بیشتر در مکان ‌هایی که لوله‌ کشی در زیر سطح و دور از دید نور خورشید است استفاده می ‌شود.

انواع لوله آذین پلی پروپیلن

این یکی از کاربردی ترین نوع لوله های پلاستیکی می باشد که در سال 2007 در بازار های جهانی بیش از 45 میلیون تن از آن به فروش رفته و ارزش آن به 65 میلیارد دلار می رسد. پلیمر ها از نظر طبقه بندی به سه گروه R,B,H تقسیم بندی می شود. که در ادامه به صورت مختصر به هرکدام از آن ها جداگانه می پردازیم: پلی پروپیلن  PP+H یا هموپلیمر این نوع دارای خواص مکانیکی خوبی بوده مقاوم در برابر مواد شیمیایی می باشد که در صنایع از آن استفاده می شود. کوپلیمر ضربه ای PP+B این نوع به دلیل استحکام زیاد، مقاومت بالا در برابر ضربه و عمر طولانی و پایداری در مقابل مواد شیمیایی سبب شده که استفاده های وسیعی در فاضلاب های فشار پایین از آن شود . کوپلیمراندم PP+R استفاده از این نوع پلیمر به دلیل عمر زیاد و پایداری در مقابل مواد شیمیایی و مکانیکی آن در دما و فشار بالا سبب شده تا در سیستم لوله کشی آب سرد و گرم خانگی از آن به وفور استفاده شود. قیمت لوله آذین

قیمت لوله آذین

لوله‌ های PE – پلی اتیلن این لوله ‌ها به رنگ تیره یا سیاه رنگ هستند. لوله‌ آذین پلی اتیلن در برابر فشار ناشی از سیال مقاوم هستند. اتصال لوله‌ های پلی اتیلن PE به روش اتصال جوش حرارتی و جوش سر به سر انجام می شود. لوله‌ های PE به دلیل تحمل فشار بالا در شبکه توزیع آب شهری کاربرد دارند. لوله ‌های PP – پلی پروپیلن این لوله‌ ها به رنگ سفید و یا سبز وجود دارند و به دلیل خواص منحصر به فرد در آبرسانی سیستم ‌های کوچک و در فاضلاب پر کاربرد هستند. لوله ‌های PP در برابر فشار بالای سیال مقاوم هستند و محدوده دمایی قابل تحمل وسیعی دارند حدود ۵۰ تا ۸۵ درجه سانتی گراد، به همین علت در هر دو سیستم آب سرد و گرم کاربرد دارند.

مزایای استفاده لوله پلی پروپیلن

یکی از ویژگی های منحصر به فرد لوله های پلی پروپیلن وجود سطح صاف و صیقلی درون و بیرون لوله می باشد. این ویژگی سبب می شود تا حرکت سیالات درون آن به راحتی انجام شود. اغلب لوله آذین عایق صدا و گرما می باشند. بنابر این حرکت سیالات و از جمله آب درون لوله ها با ایجاد صدا همراه نخواهد بود. همچنین مجاورت لوله های آب گرم در کنار وسایل دیگر آسیبی به سایر وسایل نخواهد زد. در لوله های فلزی زنگ زدگی تنها یکی از مشکلاتی است که سبب تغییر طعم آب آشامیدنی درون لوله می شود. علاوه بر زنگ زدگی ته نشین شدن مواد درون لوله های فلزی مشکلات زیادی را ایجاد می کند و از طرفی امکان رشد جلبک و انواع قارچ را فراهم خواهد کرد. ویژگی خوب لوله آذین پلی پروپیلن ضد جلبک بودن آن است و رنگ و طعم آب درون آن ها تغییری نخواهد کرد و بنابر این در خطوط لوله کشی آب ساختمانی بیشتر استفاده می شود. و در نهایت خصصیت این لوله ها طول عمر نسبتاً طولانی آن هاست. لوله آذین پلی پروپیلن با عمری بیش از ۵۰ سال و بدون فرسودگی می توانند هزینه های اجرایی را در لوله کشی ساختمانی و تاسیسات شهری و صنعتی کاهش دهند. حمل و جا به جایی لوله های پلی پروپیلن بسیار راحت است. وزن سبک و مقاومت در برابر فشار این لوله ها سبب می شود که لوله های پلی پروپیلن درون زمین قرار گرفته و سال های طولانی دوام داشته باشند.

معایب لوله پلی پروپیلن

قیمت لوله آذین

قیمت لوله آذین

عبور نور و نفوذ اکسیژن لوله های پلی پروپیلن جریان نور و اکسژن را از خود عبور می دهند و به درون این لوله ها می برند و این امر باعث رشد جلبکها شده و همچنین مزه و بوی آب را هم تغییر می دهد. راه حل این مشکل این است که این لوله ها را در پوششی از مصالح ساختمانی قرار دهیم تا از نفوذ نور و اکسژن جلوگیری شود. مقاومت کم در مقابل اشعه خورشید لوله های پروپیلن در برابر اشعه مستقیم خورشید و اشعه UV مقاوم نیستند و ممکن است ساختار زنجیره شیمایی آنها در دراز مدت فرو ریزد یا ضعیف شود. برای برطرف کردن این مشکل هم می توان از پوشش ساختمانی یا عایق استفاده کردو یا  نها در سایه قرار داد. انبساط طولی بالا  لوله های پلی پروپیلن برعکس لوله های فلزی یا ۵ لایه از لایه فلزی برخوردار نیستند. این امر باعث شده است انبساط طولی آنها در حالت آزاد زیاد باشد. به همین دلیل این لوله ها باید به وسیله بست به دیوار محکم شوند و یا اینکه زیر پوششی از ملات سیمان قرار داده شوند. ملات سیمان، انبساط طولی لوله آذین پلی پروپیلن را کم کرده و از نازک شدن آنها جلوگیری می کند.

کاربرد لوله پلی پروپیلن

سیستم‏‌ های لوله ‌‏ای با جنس پلی پروپیلن به طور گسترده در صنایع مختلف مورد استفاده قرار می‏ گیرند. این لوله ‏‌ها به عنوان عایق حرارتی و الکتریکی بسیار مناسب هستند. برخی ویژگی‏‌ های این لوله‌‏ ها مانند مقاومت شیمیایی بالا، مقاومت در برابر محلول‌‏ های آبی، قلیایی، اسیدی، نمک‌‏ ها و حلال ‌‏های آلی، باعث شده‏ است که لوله‏‌ آذین پلی پروپیلن در موارد مختلف کاربرد داشته‏ باشند.این لوله ‏‌ها در هر دو سیستم آبرسانی سرد و گرم کاربرد دارند. همان ‏طور که اشاره شد لوله ‌‏آذین پلی پروپیلن در موارد مختلفی از جمله صنایع غذایی، لوله ‏‌کشی ساختمان، تاسیسات حرارتی ساختمان، سیستم‏‌ های حرارت خورشید، خطوط هوای فشرده، محیط ‏های اسیدی و قلیایی، ساخت اسباب بازی، صنایع کشتی سازی، صنعت خودرو سازی، تجهیزات آزمایشگاهی و پزشکی، انتقال آب، سیستم‏‌ های فاضلاب، صنعت نساجی، سیستم‏‌ های تخلیه‌‏ ی شیمیایی، لوله ‏‌کشی آب آشامیدنی، لوله ‏‌کشی سیستم ‏‌های گرمایشی و فاضلاب ‌‏های صنعتی و هتل ‌‏ها و بیمارستان ‏‌ها مورد استفاده قرار می ‌‏گیرند. که به این دلیل قیمت لوله آذین بسیار مهم می باشد.  
نظرتان راجع به این نوشته

شاید این نوشته نیز مورد علاقه شما باشد

دیدگاه کاربران در رابطه با
بررسی روش‌های نوین بازیافت ضایعات آهنی