نمایندگی اصلی رابیتس مسعود

در نمایندگی اصل رابیتس مسعود انواع رابیتس بر اساس مشخصات فنی آن از جمله تعداد ستون، وزن و سایز چشمه‌ ها دسته ‌بندی می‌ شود. رابیتس که به‌ اشتباه راویز نیز گفته می ‌شود، ورق فولادی مشبکی است که از ورق‌ های گالوانیزه گرم تشکیل شده است. پیداست که فرق راویز با رابیتس تنها در تلفظ عامیانه و اشتباه است. این ورق دارای ظاهری متفاوت با ورق ساده فلزی است و دارای چشمه هایی در اندازه های متفاوت است. رابیتس با نام انگلیسی expanded metal ، به واسطه ی مزایای فراوانی که دارد دارای کاربرد های گوناگونی است. به همین دلیل در دنیا با چشمه ها و ستون های متفاوتی تولید و عرضه می گردند. از اشکال چشمه های آن می توان به اشکال دایره ای، مربعی و لوزی اشاره کرد که بیشتر مورد استفاده هستند.

دلیل متداول بودن این نوع چشمه ها، توانایی بالای آن ها در جذب انرژی و مستهلک کردن آن است. دلیل دیگرآن، مقاومت راویز در برابر تغییر شکل مکانیکی بعد از رابیتس کاری یا اشتباهاً راویز کاری است به این معنی که پس از نصب، راویز مقاومت لازم برای جلوگیری از تغییر شکل را دارد. از دیگر ملاحضات تولید نماینگی اصلی رابیتس مسعود، سایز و زاویه ی شبکه های رابیتس هستند که بر چگونکی جذب انرژی و نحوه ی پخش آن در ورق تاثیر خواهند گذاشت. اندازه ی زاویه های شبکه های آن استاندارد های خاصی دارد. زاویه های بزرگتر مقاومت کمتری دارند زیرا فضای زیادی درون آن وجود خواهد داشت. این مصالح پرکاربرد انواع متنوعی دارند و ماده سازنده آن به فولاد محدود نمی‌ شود و ماده ‌ای پلیمری نیز می ‌تواند برای ساخت این مصالح استفاده شود.

چگونگی محاسبه خرید رابیتس درجه یک از نمایندگی اصل رابیتس مسعود؟

توری رابیتس با ارتفاع 2 متر و 40 سانتی متر و عرض 60 سانتی متر یک فضای 1 مترو 44 سانتی متری که با احتساب 4 سانتی متر تلورانس (تفاضل) معمولاً 1 مترو 40 سانتی متر را پوشش می دهد. بعنوان مثال اگر متراژی برابر با 100 متر داشته باشید با تقسیم کردن این متراژ در عدد 1.40 تعداد توری رابیتس بدست می آید که این عدد برابر با 71.4 رابیتس می باشد که هر بسته شامل 10 عدد می باشد کلاً 7 بسته (دهتایی) مورد نیاز می باشد. اگر برای اولین بار قصد خرید رابیتس مسعود را دارید و اطلاعات کافی در رابطه با آن ندارید و می‌ خواهید محصول با کیفیتی خریداری کنید، آن را چند بار بر روی زمین بزنید، اگر تکه‌ های گالوانیزه از رابیتس جدا شدند و بر روی زمین ریختند، این امر نشان ‌دهنده این موضوع است که رابیتس درجه یک نیست.

نمایندگی اصلی رابیتس مسعود

انواع مختلف رابیتس مسعود

در این بخش به بررسی انواع راویز خواهیم پرداخت، مانند تمام مصالح ساختمانی، این محصول فولادی هم انواع مختلفی دارد که می ‌توان آن را بر اساس ستون، وزن و چشمه‌ دسته ‌بندی کرد. انواع رابیتس با توجه به خصوصیات گفته شده به شرح زیر می باشد:

رابیتس مسعود بر اساس ستون

رابیتس‌ها را معمولاً بر اساس نوع نیاز در ستون‌های مختلف تولید می‌کنند. رابیتس ‌ها با تعداد ستون‌ های ۹، ۱۱ و ۱۳ ستونه مورد استفاده قرار می‌ گیرند که هر کدام کاربرد متفاوتی در صنعت ساختمان‌ سازی دارند، به تعداد ستون رابیتس، پل ستون نیز گفته می ‌شود. البته باید توجه داشته باشید که استفاده از رابیتس ۱۷ ستونه نیز در کشور های دیگر رایج است، ولی در ایران این محصول تقاضای بالایی ندارد. نوع ۱۳ ستونه این محصول از کیفیت بالاتری برخوردار است که البته از نظر قیمت از انواع دیگر گران ‌تر است و کاربرد های خاصی دارد؛ به همین دلیل است که در هنگام خرید رابیتس باید توجه داشته باشید که نوع خریداری شده با مورد مصرفی و متراژ کاری تطابق داشته باشد.
گاهی مشاهده می ‌شود که برای بالا بردن سرعت کار، در سقف ‌های کاذب از نوع ۱۳ ستونه به جای ۹ ستونه سبک استفاده می‌ شود که این کار علاوه بر غیر استاندارد بودن، هزینه بیشتری هم در بر دارد. اما در گچ ‌کاری سقف، نوع ۱۳ ستونه سنگین کاربرد بیشتری دارد، همچنین در نمای ساختمان هم ۱۳ ستونه سنگین استفاده می ‌شود، چرا که باید وزن سنگ نما را تحمل کند. تنوعی که در تعداد ستون ‌های رابیتس وجود دارد، به دلیل موارد متعدد کاربرد آن ‌ها است و ارتباطی به قیمت ندارد. قیمت آن را با وزن و ضخامت مشخص می ‌کند و تعداد ستون‌ ها اهمیتی ندارد. به عنوان مثال ممکن است نوع ۹ ستونه فوق سنگین، از نوع ۱۱ ستونه سبک، وزن بیشتری داشته و در نتیجه گران ‌تر باشد.

بر اساس وزن

ورقی که از آن به منظور تولید استفاده می‌ شود، می ‌تواند ضخامت ‌های متنوعی داشته باشد و به هر میزان که ضخامت ورق زیاد باشد، محصول تولیدی وزن بیش ‌تری خواهد داشت. بنابر این هر ورق رابیتس با توجه به ورق سازنده آن دارای وزن متفاوت مثل سبک، نیمه سنگین، سنگین و فوق سنگین است که تاثیر مستقیمی بر قیمت رابیتس دارد. اما توجه داشته باشید که نمی ‌توان گفت رابیتسی که وزن بیشتری دارد، همیشه بهتر است. در مواردی که از این محصول برای سقف کاذب استفاده می‌ شود، وزن آن اهمیت چندانی ندارد و به همین خاطر معمولاً از نوع سبک آن استفاده می ‌شود.

نمایندگی اصلی رابیتس مسعود

استفاده از نوع سنگین در سقف کاذب علاوه بر تحمیل هزینه بیشتر کار را هم سخت ‌تر می ‌کند. در سقف کاذب به دلیل اینکه انعطاف بیشتری مورد نیاز است، ۹ ستونه سبک انتخاب مناسبی است. یک نکته مهم که در خرید از نمایندگی اصلی رابیتس مسعود باید مورد توجه قرار دهید این موضوع است که خرید رابیتس بر اساس مشخصات وزنی صورت می ‌گیرد و وزن رابیتس بر روی بسته‌ های آن قید نمی ‌شود بدین منظور نیاز به اندازه ‌گیری وزن آن ها با باسکول و کنترل وزن است.

 براساس چشمه

علاوه بر وزن و ستون ها، رابیتس ‌ها را بر اساس روزنه ‌های بین ستون‌ ها یا همان تعداد چشمه‌ ها نیز می ‌توان دسته‌ بندی کرد. رابیتس ‌های تولیدی به دو صورت دو یا سه چشمه در بازار وجود دارند. چشمه‌ های موجود بین ستون‌ ها می ‌تواند اشکال مختلفی مانند لوزی، مربع و متوازی الاضلاع داشته باشند که در ایران تنها تولید و استفاده رابیتس ‌هایی با چشمه متوازی الاضلاع رایج است.

البته باید توجه داشت که هر چه تعداد چشمه ‌ها بیشتر باشد، ابعاد آن ها کوچک ‌تر می باشد. کاری که چشمه انجام می‌ دهد جذب انرژی است، اگر اندازه این چشمه‌ ها زیاد باشد، میزان زیادی انرژی هدر می ‌رود و اگر اندازه چشمه‌ ها کم باشد، مقاومت به جذب انرژی زیاد است. بنابر این اندازه بهینه ‌ای برای چشمه‌ ها در نظر می ‌گیرند که همان زاویه چشمه است، تا میزان جذب انرژی کم و زیاد نشود.

مراحل استفاده از رابیتس مسعود در انجام پروژه

مرحله اول

در اولین مرحله باید میلگرد های آویز نصب شود. در این مرحله میلگرد ها به سقف جوش می‌ خورند تا بار اصلی سقف کاذب را متحمل شوند. در برخی ساختمان‌ ها از پیش این مرحله تعیین می ‌شود و میلگرد ها در درون سقف متصل می ‌شوند. در ادامه میلگرد ها نسبت به طرح خم می ‌شوند و با یک محاسبه دقیق در کنار خم جای می‌ گیرند. فاصله میلگرد ها به طرح‌ ها بستگی دارد و باید نسبت به طرح مورد نظر آن ها را به یکدیگر متصل کرد.

مرحله دوم

در این مرحله توری راویز به کار گرفته می ‌شود. تقسیم بندی توری ‌ها بر اساس تعداد پل‌ ها معین می ‌شود. این ورقه‌ های توری شکل از جنس ‌هایی ساخته می ‌شوند که خاصیت جوش پذیری داشته باشند، علاوه بر جوش دادن، از سیم مفتول‌ های گالوانیزه نیز برای اتصال توری رابیتس به میلگرد استفاده می ‌گردد. مهم ‌ترین اصل در این مرحله، نصب توری به نحوی است که گچ ‌کاری شکم نگیرد و طرح مورد نظر کاملاً صاف و بی نقص باشد.

نمایندگی اصل رابیتس مسعود

نمایندگی اصلی رابیتس مسعود

برای جلوگیری از این مورد، می ‌توان از رابیتس‌ هایی که تعداد پل زیادی دارند، استفاده کرد. هر چه فاصله میلگرد ها زیاد باشد، باید از رابیتس سنگین‌ تری بهره گرفت. با توجه به اینکه استاندارد خاصی در تولید این محصولات وجود ندارد، نمی ‌توان یکی را بر دیگری ارجح دانست و تنها باید جنس و استحکام آن را سنجید. این امر یک کار کاملاً تجربی است و افرادی که در این حرفه فعال هستند، با زیر و بم این کار آشنایی کامل دارند و می ‌دانند برای چه طرح‌ هایی از چه نوع مصالحی باید استفاده کرد.

مرحله سوم

و سپس بعد از اینکه رابیتس با اصول معینی نصب شد، گچ کاری شروع می ‌شود. این کار در چندین مرحله باید انجام شود. مرحله اول پر کردن توری‌ ها با گچ است و پس از آن برای صاف کردن و طرح دادن مراحل دیگر باید گذرانده شود. انجام عملیات رابیتس باید توسط افراد ماهر انجام شود. این کار را افراد ساده نمی‌ توانند انجام دهند و بدون شک با مشکلات زیادی رو به رو خواهند شد.

کاربرد های رابیتس مسعود

رابیتس یا راویز امروزه کاربرد زیادی را در ساختمان سازی به خود اختصاص داده به طوری که ساخت سازه بدون این محصول تقریباً امکان پذیر نمی باشد. مرسوم ‌ترین و رایج‌ ترین کاربرد راویز در ساخت ‌و‌ ساز می ‌باشد. کاربرد رابیتس در این صنعت به دلیل سطح مشبک آن می ‌باشد که بیشتر ملات ‌های ساختمانی به آن می ‌چسبند. استفاده از رابیتس مسعود در سقف کاذب برای گچکاری، ایجاد آرک و نور مخفی و… بسیار رایج است. هم‌ چنین در نما سازی برای ایجاد طرح ‌های حجیم و زیبا از راویز استفاده می‌ شود. در بتن ریزی فونداسیون، ساخت دیوار کاذب و جلوگیری از ترک دیوار ها، می ‌توان از راویز بهره‌ مند شد.

نظرتان راجع به این نوشته

شاید این نوشته نیز مورد علاقه شما باشد

دیدگاه کاربران در رابطه با
بررسی روش‌های نوین بازیافت ضایعات آهنی