تماس با کارشناسان ما

021-۶۶۱۴۳۸۸۱

قیمت لوله چدنی

جهت استعلام روز قیمت لوله چدنی تماس بگیرید:

لوله چدنی چیست؟ یکی از انواع لوله که در سیستم‌های لوله کشی به کار برده می‌شود، لوله چدنی می‌باشد که از چدن ریخته‌گری نیز تولید می‌شود. آلیاژ لوله چدنی معمولا از چدن خاکستری هستند که روکش در آن‌ها به کار نمی‌رود. البته مسلما استاده از پوشش و روکش برای لوله چدنی امکان خوردگی را به حداقل می‌رساند.

قیمت لوله چدنی - بازرگانی تامین پایدار

شاید سوالی برای شما پیش آید که چه تعداد و میزان از مردم دنیا برای جا به جایی و انتقال آب از لوله‌ها استفاده می‌کنند؟ این سوالی است که شاید قبلا به آن فکر نکرده باشید. تمدن‌ها از زمان قدیم، یک سری قنات‌ها در روم باستان و راه‌های مختلفی برای حرکت آب ایجاد کرده‌اند و این روند با گذشت زمان آسان‌تر شده است.
یکی از روش‌های گذشته که امروزه نیز گاهی مطرح می‌شود، استفاده و کاربرد از لوله‌های چدنی است. در ادامه این مطلب با ما همراه باشید تا شما را بیشتر با لوله چدنی آشنا کنیم.

لوله چدنی چگونه تولید می شود؟

روش‌های مختلف تولید لوله‌های چدنی شامل روش گودال، افقی یا گریز از مرکز می‌باشد. در روش گودال که به صورت عمودی می‌باشد، ابتدا قالب را در گودال به وسیله رام کردن ماسه در اطراف یک الگو و خشک کردن مواد در آن ساخته می‌شود. در روش گریز از مرکز، با استفاده از قالب‌هایی که در دستگاه ریخته‌گری گریز از مرکز هستند مواد مذاب (آهن مذاب) از طریق لوله‌هایی وارد قالب شده و بر اثر چرخش با سرعت بالا، آهن مذاب بطور یکنواخت در دیواره قالب پخش شده و در چند ثانیه لوله شکل می‌گیرد.

ترکیبات مواد سازنده لوله چدنی چیست؟

انواع موادی که در ساخت لوله چدنی از آن‌ها استفاده می شود خیلی زیاد است و یک بازه وسیع در اختیار داریم. مواد کربن استیل و یا دیگر مواد مانند: Chromes Stainless Steel، شیشه، آهن، مس، سرب، برنج، آلومینیوم، پلاستیک‌های گوناگون و لاستیك‌ها از متداول‌ترین آن‌ها می باشد.
در طی ساله‌های گذشته برخی از مواد بالا با یک دیگر ترکیب کرده و مخلوط شده و در ساخت لوله‌ها به کار برده می‌شود. از این دسته مواد می‌توان ترکیب كربن استیل با شیشه، كربن استیل با سیمان، كربن استیل با انواع پلاستیک را نام برد. هر یک از مواد نام برده شده‌ی بالا معایب و مزایای خاص خودش را دارند.

تاریخچه لوله چدنی

قیمت لوله چدنی - بازرگانی تامین پایدار

لوله‌ چدنی زمانی یکی از مهم‌ترین و قوی‌ترین ماده و لوله برای استفاده در سیستم‌‌های فاضلاب اولیه بود که صدها مایل آب را در یک زمان حمل می‌کرد. به دلیل اینکه در ساخت آن‌ها از موادی استفاده می‌شد که استحکام بالایی داشت و بسیار مقاوم بودند به طوری که برای تحمل فشار در زمانی که خطوط آب به اندازه کافی ظرفیت نداشتند، مناسب بودند.
در ایالات متحده امریکا، قدمت لوله‌های چدنی به اوایل قرن 19 باز می‌گردد. با گذشت زمان، خانه‌هایی که لوله‌ کشی داخلی داشتند نیز در دهه 1930 رایج‌تر شدند. در آن زمان، لوله‌های چدنی تنها گزینه موجود برای جابجایی و حمل و نقل آب بود، اما هنوز هم گاهی از آن استفاده می‌شود.

لوله‌های چدنی سال‌ها بعد برای استفاده از لوله‌های فاضلاب رایج‌تر شدند و بیشتر به کار برده شدند و به دلیل قابلیت‌ها و ویژگی‌های منحصر به فرد در رقابت با بقیه لوله‌ها پیشی گرفتند. این ماده تا دهه 1970 با هیچ رقیب قدری روبرو نشد تا زمانی که لوله‌های پلاستیکی در حوزه صنعت لوله کشی رایج‌تر شد.
با پیشرفت گسترده تکنولوژی لوله‌های چدنی در نهایت در دهه 1980 از بورس لوله‌ها خارج شدند. لوله‌های چدنی سپس توسط پلاستیک پلی وینیل کلرید (PVC) جایگزین شدند که مراحل ساخت و تولید چه بسا آسان‌تر و سریع‌تر دارد. لوله‌های PVC دارای قدرت مورد نیاز برای استفاده دراز مدت است و ارزان‌تر و آسان‌تر نیز می‌باشد. استفاده از آن‌ها گزینه خیلی مناسب‌تری برای عموم بود.
قدمت لوله چدنی به قرن هفدهم بر می‌گردد و زمانی که عصر نو آورانه و مدرن به حساب می‌آمد. ثروتمند‌ترین افرادی که در آن زمان می‌زیستند از جمله پادشاه فرانسه لوئیس چهاردهم از این لوله‌ها استفاده می‌کرد. لوله‌های سلطنتی پادشاه تا 15 مایل طول داشتند و از رودخانه سن که در شمال غربی فرانسه واقع است به کاخ او متصل می‌شدند و همچنین آب ساختمان‌های اطراف آن منطقه نیز تامین می‌شد.
لوله‌های چدنی ابتدا با استفاده از قالب ایجاد شدند و با پیچ و اتصالات در کنار هم نگه داشته می‌شدند. در شهرهای بزرگ در سراسر ایالات متحده آمریکا، با نگاهی دقیق و بررسی به زیر زمین خطوط فاضلاب چدنی را می‌توان دید که قدمت آن به دهه‌‌های قبل یا گاهی تقریباً یک قرن پیش است. این لوله‌ها شاید زمانی استاندارد طلایی لوله کشی فاضلاب به دست می‌آوردند، ولی هم اکنون عمرشان کم کم به پایان رسیده است.

استاندارد لوله چدنی

لوله چدنی دارای گواهی ایزو9001، 2008 است که نشان ‌دهنده سیستم مدیریت کیفیت مرغوب آن است. استاندارد ساخت و تولید این لوله، C104/A21. 4 و ANSI/AWWA و همچنین ISO 4179 است تا کارایی لازم را داشته باشد. در ضمن استاندارد ساخت واشرهای لوله چدنی نیز برابر ISO 4633 است.

خوردگی لوله چدنی

خوردگی مکانیسم غالب برای خراب شدن لوله‌های چدن است و این امری است که همه به آن واقف هستند که منجر به کاهش ظرفیت لوله‌ها و ریزش نهایی لوله‌ها می‌شود. به منظور ارزیابی عمر سرویس باقی مانده لوله‌های چدن خورده شده، ضروری است مکانیسم‌های آن در دراز مدت درک شود و مدل‌هایی برای خرابی لوله‌ها تهیه شود.
اگر چه مطالعات بسیاری برای تعیین رفتار خوردگی چدن انجام شده است، تحقیقات کمی برای درک چگونگی رفتار لوله‌های چدن در مقیاس طولانی‌تر از ساعت‌، روز یا هفته انجام شده است. در صورت عدم وجود داده‌های تاریخی‌، باید شکاف مربوط به رفتار طولانی مدت زنگ زدگی لوله‌های چدن را پر شود.

خوردگی موضعی

خوردگی موضعی شکل اصلی خرابی لوله‌های آب چدن است. همچنین مشخص شده است که ساختار آهنی یک عامل کلیدی است که بر رفتار خوردگی لوله‌های چدن اثر می‌گذارد. بنابراین نتیجه گیری شده است که آزمایش‌های طولانی مدت در مورد رفتار لوله‌های چدن می‌تواند به ایجاد مدل‌هایی برای خراب شدن ناشی از خوردگی لوله‌ها برای استفاده در پیش بینی عمر باقی مانده لوله‌ها کمک کند. بیش از صد و پنجاه سال است که از لوله چدنی در بسیاری از موارد مخصوصا آب رسانی استفاده می شود. در نتیجه بسیاری از سیستم‌های آب رسانی با استفاده از لوله چدنی بنا شده.
اگر چه لوله‌های چدنی در حال خروج از این چرخه هستند ولی به علت مدفون بودن حجم زیادی از این لوله‌ها و به دلیل شرایط بعضا محیطی سختی که در آن قرار گرفته‌اند دچار خوردگی و آسیب می‌شوند. به همین جه تست کردن لوله‌ها و ارزیابی خرابی‌ها در دراز مدت می‌تواند از آسیب‌های جدی جلوگیری کند و از آلودگی آب‌ها به زنگ آهن هم پرهیز شود.

مزایا و معایب استفاده از لوله چدنی

معایب لوله چدنی

لوله‌های چدنی که هنوز در خانه‌های قدیمی‌ مورد استفاده قرار می‌گیرند ممکن است در معرض آسیب ریشه‌های درختان باشند. موارد زیادی وجود داشته دارد و دیده شده است که ریشه درختان به طور جدی به مواد لوله چدن آسیب رسانده‌اند به صورتی که برای انتقال آب خوب مشکل ساز شده است. نشتی‌های حاصل از جریان فوق می‌تواند منجر به آب آلوده شود و که به نظر می‌رسد ناسالم و بد است و آب داخل لوله ممکن است دچار زنگ زدگی، قارچ و باکتری آلوده شده باشند.

لوله چدنی - بازرگانی تامین پایدار

لوله‌های شکسته یا آسیب دیده نیز می‌توانند باعث نشتی و آب ایستاده در کف منازل و یا سقف آپارتمان‌ها شوند. این لوله نسبت به لوله فلزی ارزان‌تر و از لحاظ قیمت اقتصادی‌تر می‌باشد ولی خب روند نصب و اتصال آن دشوار و سخت است.
اغلب به دلیل مجاورت با مواد شیمیایی دچار زنگ زدگی و پوسیدگی می‌شوند و به دلیل مواد ریخته‌گری دارای وزن بالایی هستند و سنگین می‌باشند در نتیجه حمل و نقل آن سخت است.
سطح ضخامت لوله چدنی یک نواخت نیست و خاصیت انعطاف پذیری و پلاستیکی ندارد. دیگر آنکه محافظ و روکش خاصی نداشته و قدرت مکانیکی پایین را نیز دارا است.

مزایای لوله چدنی چیست؟

از مزایای لوله چدنی می توان گفت که این لوله دارای استحکام بالا و مقاومت زیاد است و دیگر آنکه در مقایسه با لوله ی فلزی بهای کمتری دارد و ارزان‌تر است. مورد مقایسه بعدی با لوله‌ی فلزی این است که دچار پوسیدگی کمتری میشود و اگر در آن گرفتگی ایجاد شود با نیروی دستگاه تراکم هوا میتوان آن مشکل را رفع نمود.

ضد سر و صدا بودن و عدم وجود الودگی صوتی در لوله‌های چدنی

در این نوع لوله سر و صدا به شدت پایین است و لرزش به صورت چشم گیری کاهش پیدا کرده است زیرا در ساخت لوله چدنی واشرهای نئوپرون و کوپلینگ‌های تو خالی همراه با لوله و اتصالات استفاده می شود.
به خاطر همین قابلیت خاص و منحصر به فرد لوله چدنی و نوع ترکیب و ساخت آن صدای به جایی دیگر انتقال نمی یابد و اصلا تقویت نمی شود یا به عبارتی صدا در آن خفه خواهد شد. به دلیل اینکه برای جدا سازی اتصالات و لوله از نئوپرون استفاه می شود پس هیچ صدایی نخواهیم داشت زیرا ماده نئوپرون باعث از بین رفتن و خفه شدن صدای حاصل از تماس می شود.

مزایای اقتصادی لوله چدنی و...

قابلیت‌ها و ویژگی‌های خاص لوله چدنی و نوع اتصالات آن به این را نشان می دهد که از لحاظ اقتصادی می‌توانند بسیار مناسب باشند و مزایای اقتصادی قابل توجهی دارند. چند مورد که جمله های بالا را تایید می کند عبارت اند از:
۱. کاربرد های وسیع و گوناگون و دارای تنوع خیلی بالا.
۲. قابل به کار گیری و استفاده در بیش تر پروژه ها.
۳. مطابقت دادن لوله چدنی نیز بسیار بالا می باشد.
۳. دسترسی و پیدا کردن آن آسان است و وقت گیر نبودن آن.
۴. هزینه و دستمزد نصب لوله چدنی ارزان است‌.
تطبیق پذیری و همه جانبه بودن لوله چدنی و اتصالات آن
به دلیل اینکه لوله چدنی بیشتر برای موارد تخلیه استفاده می شود بسیار مورد استقبال قرار گرفته است.
همچنین در لوله کشی تهویه ها و زباله کاربرد دارد. روش های متنوعی برای اتصالات لوله چدنی وجود دارد و نصب آسان و مقرون به صرفه ای نیز دارد.
دسترسی و پیدا کردن راحتی نیز دارا می باشد و می توان از آن در روی زمین و یا زیر زمین استفاده نمود. همچنین لوله های چدنی با همه نوع اصول و ساختار ساختمان ها و سازه ها سازگار می باشد و تطبیق پذیر است.

پوئن مثبت و امتیاز بالا

ویژگی محبوب بین عموم و امتیاز بالای لوله چدنی در ساخت موادی است که در نوع لوله به کار برده شده است که سر و صدا رو به حداقل رسانده و باعث به وجود آمدن آلودگی صوتی نیز نمی شود و دیگر اینکه قابلیت ضد لرزش را دارا میباشد‌.
تنوع و گوناگونی این نوع لوله بر حسب شکل، سایز و آلیاژی که در آن به کار برده شده است، مورد بررسی و ارزیابی قرار میگیرد.
ممکن است شما گاهی در بعضی مسیر های آب و گاز یا برق با این نوع لوله روبرو شده باشید که فاقد روکش است و به همین دلیل در مواجهه با مواد شیمیایی حاصل از فاضلاب ها دچار خوردگی و گاهی پوسیدگی نیز می شود.
روکش دار کردن این لوله باعث میشود که در مقابل خوردگی مقاوم بشوند.

لوله چدنی - بازرگانی تامین پایدار

نصب ارزان و کم ‌هزینه لوله و اتصالات چدنی

  • اگر از نوع سه متری لوله چدنی استفاده کنید باعث می‌شود که از مفاصل کمتر نیز در لوله کشی به کار برده شود.
  • کاهش چشم گیر پرتی‌ها و دور ریزها.
  • سرعت بخشیدن بالا به دلیل وجود واشر فشرده و کوپلینگ توخالی که همین مسبب می‌شود که لوله چدنی با کیفیت بالا تولید شوند.
  • لوله چدنی در تمامی فروشگاه‌های سراسر کشور موجود است.
  • در دسترس بودن لوله‌‍های چدنی و اتصالات آن
  • کمتر بودن قطر بیرونی با پیچ‌‌های توپر 2*120 آماده شده از قبل در مقایسه با شرایط لوله‌‌های پلاستیکی.

دیگر نکات لوله چدنی

دارا بودن دیواره ی ضخیم تر و قطر بالا تر نسبت به لوله های استیل و لوله های چدن داکتیل.
میزان پوسیدگی وخورندگی مشابه با لوله های چدن داکتیل و لوله های فولاد گالوانیزه.
بیشترین لوله های قدیمی از سال ۱۹۵۰ با پوشش ملات سیمانی خاصی احاطه شده اند.
قدرت مکانیکی پایینی دارد و به همین سبب خاصیت و قابلیت انعطاف پذیر و ارتجاعی یا به عبارت دیگر الاستیکی ندارد.

انواع لوله چدنی

لوله های چدنی از دو نوع دو سر تخت و دو سر توپی در سیستم فاضلاب تشکیل شده است.
دوسر تخت: برای اتصال این نوع لوله از بست های مخصوص استفاده می شود و به دلیل سبک بودن و وزن کم، برای اتصال های مختلف استفاده میشوند.
لوله چدنی دوسر توپی: برای اتصال این نوع لوله از ماده های مخصوص کنف و سرب استفاده می شود. در بازار یک سر توپی و دو سر توپی نیز وجود دارد.
لوله چدنی داکتیل: به دلیل اینکه در ساخت این نوع لوله از چدن داکتیل استفاده می شود آن را به این نام در بازار می شناسند‌. آهن داکتیل استفاده شده برای ساخت این نوع لوله خاصیت اسفروییدی یا ماهیت گره دار آهنی نیز دارد. این لوله قابلیت خاصی برای فشار آب دارد زیرا از مواد متالوژی خاص تولید می شود پس به عنوانی می توان گفت به دلیل ویژگی و خصوصیت منحصر به فرد این لوله برای توزیع و انتقال پرتابل آب مورد استفاده قرار می گیرد.
نصب و اتصال این لوله آسان بوده و مقاومت بالایی در برابر انبساط و انقباض آب دارا است و مهارکننده ی ضربات شدید آب می باشد. تنوع لوله چدنی داکتیل زیاد بوده و هزینه پمپاژ کمی دارد. به منظور مهار افت فشار آب، در داخل این لوله از سیمان استفاده می کنند به گونه ای که چسبندگی و سطح اصطکاک زبر نداشته باشد.
کاربرد اصلی لوله چدنی داکتیل
در زمان های قدیم برای فاضلاب ها از لوله چدنی استفاده می شد و هنوز هم ممکن است در زمان حال مورد استفاده قرار گرفته باشند‌.
لوله چدنی نشکن و…
نکته خیلی مهم درباره ی موضوع مذکور این است که جنس داخلی و خارجی این لوله با توجه به کاربرد مهم لوله چدنی نشکن در صنایع و آب فاضلاب این گونه باشد که در طی گذشت روزها و زمان دچار خوردگی و پوسیدگی و یا ترک نشود، سرعت جریان آب کاسته نشده و عملکرد هماهنگ و یک دستی ارائه بشود. به همین سبب می باشد که در نسبت به حرکات زمین و انفجار های آن مقاوم است و می توان در سطح یا عمق آن استفاده نمود.
و نکته آخر که بایستی به آن اشاره کرد این است که نسبت به جریان هیدرولیک قابلیت کارکرد مستمر نیز دارد. لوله چدن داکتیل را میتوان لوله نشکن نیز عنوان کرد که در کشور امریکا به نوع کلوخه ای و در کشور انگلستان به نوع توپی معرف عموم می باشد. همان گونه که گفته شد چدن داکتیل جنس محکم تر، با مقاومت بالا و استحکام بیش تری نسبت به لوله چدنی خاکستری دارد زیرا در آن عناصر گوگرد و فلز کمتری وجود دارد.

نظرتان راجع به این نوشته
شاید این نوشته نیز مورد علاقه شما باشد
دیدگاه کاربران در رابطه با
بررسی روش‌های نوین بازیافت ضایعات آهنی

چهار × 2 =