جستجو
تماس با کارشناسان ما

02140660791

آلومینیوم شفاف

 جهت استعلام قیمت روز لطفا تماس بگیرید

آلومینیوم شفاف که به آلومینیوم اکسینیتیدید نیز مشهور است، یک سرامیک پلی کریستالی شفاف با ساختار کریستالی اسپینل مکعبی است که از نیتروژن، اکسیژن و آلومینیوم شفاف ساخته شده است. از نظر نوری در مناطق نزدیک به ماوراء بنفش و مادون قرمز، مرئی و آلومینیوم شفاف است. چهار برابر سخت تر از شیشه سیلیس ذوب شده ، ۸۵٪ سخت تر از یاقوت کبود و ۱۵٪ سخت تر از اسپینل آلومینات منیزیم است. این ماده تا ۱۲۰۰ درجه سانتیگراد (۲۱۹۰ درجه فارنهایت) جامد باقی می ماند. از مقاومت در برابر خوردگی و مقاومت در برابر آسیب ناشی از تشعشعات و اکسیداسیون برخوردار است. تقریباً سه برابر سخت تر از فولاد با همان ضخامت است.

خواص مکانیکی آلومینیوم شفاف

مقاومت فشاری                             ۲٫۶۸ GPa
استحکام خمشی                          GPa 0.38-0.7
سختی شکستگی                         ۲ MPa.m1 / 2
سختی                                        Knoop 1800 kg / mm2
نسبت پواسون                              ۰٫۲۴
مدول برشی                                 ۱۳۵ GPa
مدول جوان                                   ۳۳۴ GPa

روش تولید

مواد سرامیکی در دمای بالا ساخته شده و به دنبال آن فرآیند سنگ زنی در معرض حرارت صورت می گیرد. (آلومینیوم شفاف) سپس مواد برای جلب شفافیت صیقل داده می شوند. این ماده شفافیت را در حدود ۲۱۰۰ درجه سانتیگراد (۳۸۱۲ درجه فارنهایت) از دست می دهد. فرآیندهای سنگ زنی و پولیش به طور عمده مقاومت در برابر ضربه را افزایش می دهد و ماده حاصل از آن ۸۵٪ سخت تر از یاقوت کبود و اسپینل آلومینات منیزیم ۱۵٪ سخت‌تر می کند.
با این حال، آلومینیوم شفاف تولید شده با روش‌های معمولی دارای تخلخل بالایی هستند و از این رو شفافیت کم است. لی و همکارانش از دانشگاه Yeungnam روش تولیدی را پیشنهاد کردند که این مسئله را در سال ۲۰۱۰ حل می کند. در این روش، یک ماده افزودنی پودر کننده به یک پودر منبع تشکیل شده از کمتر از ۰٫۵ درصد وزنی از MgO اضافه می شود. پودر منبع سپس در دماهای مختلف از ۱۵۵۰ تا ۱۷۵۰ درجه سانتیگراد (۲۸۲۲ تا ۳۱۸۲ درجه فارنهایت) تنظیم می شود تا یک سرامیک آلومینیومی پلی کریستالی آلومینیومی پلی کریستالی مکعب فاز مکعبی با چگالی نسبی بیش از ۹۵٪ بدست آید.
پودر منبع می تواند دوباره در دمای ۱۹۰۰ درجه سانتیگراد (۳۴۵۲ درجه فارنهایت) سنتز شود تا بیشتر چگالی نسبی مواد بیشتر شود. آلومینیوم شفاف در نتیجه تخلخل از بین می رود و شفافیت به بیش از ۹۵٪ افزایش می یابد.

ویژگی ها فیزیکی و شیمیایی آلومینیوم شفاف

سبکی وزن

در یک حجم مساوی، وزن آلومینیوم تقریباً یک سوم وزن فولاد آلیاژی از آهن، مس و برنج است.یک متر مکعب آلومینیوم حدود ۷۷ کیلو گرم وزن دارد . در حالی که وزن یک متر مکعب فولاد ۲۲۰ کیلو گرم است. سبکی وزن در مصنوعات آلومینیومی از مزایای بسیار مهم تلقی می شود. سبکی وزن آلومینیوم علاوه بر کاهش هزینه های حمل و نقل آن، سبب شده است که از نظر قیمت با فولاد رقابت کند.

نسبت بالای استحکام به وزن

تلفیقی از استحکام بالا و سبکی وزن، فقط در چند ماده در طبیعت وجود دارد. استحکام بالای برخی از آلیاژهای آلومینیوم قابل مقایسه با استحکام فولادها است. این مزیت سبب شده است تا آلومینیوم در صنایع خودروسازی، دفاعی و نظامی، هوافضا، ساختمانی، حمل و نقل و بسته بندی کاربردهای گوناگونی را پیدا کند.

قابلیت شکل پذیری 

آلومینیوم را می توان با روش‌های مختلف شکل دادن فلزات، تغییر فرم داد. آلومینیوم به سادگی به صورت لوله، میله، صفحه، فویل و قطعات ریختگی با اشکال مختلف در می آید. مثلاً فویل‌های نازک ۰٫۰۰۴ میلی متر با روش نورد به راحتی امکان پذیر است. آلومینیوم همچنین قابلیت اتصال به روش های جوشکاری، لحیم کاری، چسب کاری و پرچ کاری دارد.

خاصیت ارتجاعی آلومینیوم شفاف 

برخی از آلیاژهای آلومینیومی چنانچه در یک محدوده خاص تحت تاثیر نیرو یا ضربه قرار گیرند، پس از برداشتن نیرو می توانند دوباره حالت اولیه خود را به دست آورند. از این ویژگی آلومینیوم در طراحی و ساخت محصولاتی که به استحکام و انعطاف پذیری نیاز دارند. بسیار استفاده می شود.

مقاومت در برابر خوردگی

سطح قطعات آلومینیوم زنگ نمی زند، زیرا آلومینیوم با اکسیژن هوا ترکیب می شود و یک لایه فشرده آلومینیوم تولید میکند. این لایه فشرده که ضخامت آن فقط چند هزارم سانتی متر است، مانع از تماس اکسیژن با لایه‌های زیرین آلومینیوم می شود و از اکسید شدن بیشتر قطعه جلوگیری می کند. بنابراین اکسید کردن سطوح قطعات آلومینیوم خوردگی آن در محیط های مختلف مانند هوای مرطوب، آب دریا و محدوده گسترده ای از سایر مواد فیزیکی و شیمیایی پیشگیری می نماید.

هدایت حرارتی بالا 

آلومینیوم بعد از نقره، مس و طلا هادی ترین فلز است، به خاطر همین خاصیت در ساخت ظروف آشپزخانه، مبدل‌های حرارتی آبی و روغنی است.

غیر سمی بودن

آلیاژهای جامد آلومینیوم که دارای لایه اکسیدی سطحی هستند غیر سمی اند و در صنایع بسته بندی مواد غذایی، دارویی و بهداشتی به طور گستردهای بکار می روند. بعلاوه آلومینیوم سطحی صاف و غیر متخلخل دارد که از جذب مواد خارجی و باکتری ها جلوگیری می کند. آلومینیوم می تواند در تماس بسیار نزدیک و فشرده با مواد غذایی قرار گیرد بدون اینکه بر روی طمع، رنگ و بوی آن تاثیر بگذارد.

علاوه بر موارد استفاده فوق الذکر، از آلومینیوم به اشکال مختلف در طبابت و جراحی استفاده می شود. برای خون بندی زخم‌ها و تنگی نفس از پودر آلومینیوم استفاده می کنند.

هدایت الکتریکی

در یک حجم مساوی، آلومینیوم مانند مس حدود ۶۲ درصد الکتریسته را از خود عبور می دهد. بعد از نقره مس و طلا بالاترین هدایت الکتریکی را دارا می باشد. اما در یک وزن برابر آلومینیوم می تواند دو برابر مس هادی الکتریسیته باشد. به این ترتیب استفاده از آلومینیوم در انتقال الکتریسته، بسیار مقرون به صرفه است. به همین دلیل در ایستگاه ها و نیروگاه برق، عموماً از آلومینیوم استفاده می شود.

قابلیت بازتاب نور

آلومینیوم قابلیت بازتاب بیش از ۸۰ درصد اشعه نور مریی و اشعه های نامریی که طول موج مریی در دو انتهای طیف نور را دارد. از این خاصیت در ساخت باز تابنده های نوری و ساخت صفحات محافظ در برابر نور، امواج رادیویی و تشعشع های حرارتی مادون قرمز استفاده می شود. قابلیت های بازتاب نور در آلومینیوم سبب کاربرد این فلز در باطری های خورشیدی و گیرنده ها و فرستنده های الکترومغناطیس شده است. محصولات آلومینیومی باید بعد از ساخت پولیش شوند. تا حداکثر قابلیت بازتاب در آن ها بدست آید.

وزن مخصوص کم

یک متر مکعب آلومینیوم خالص ۸/۲۸۲۷ کیلو گرم وزن دارد و یک متر مکعب از سنگین ترین آلیاژ های آلومینیوم دارای وزنی حدود ۲۹۵۳ کیلوگرم است. که این سنگین ترین آلیاژ های آلومینیوم حداقل ۱۶۷۸ کیلو گرم در هر متر مکعب سبکتر از وزن هم حجم سایر آهن آلات ساختمانی است. پس بنابراین این مزیت می تواند باعث : حمل نقل ارزانتر ظرفیت بیشتر صرفه جویی در کار ممان اینرسی کمتر شود.

غیر مغناطیسی بودن

از این ویژگی در ساخت آلیاژهای آلومینیومی برای کاربردهای الکتریکی و الکترونیکی از قبیل تجهیزات مجاور حوزه های پرقدرت مغناطیسی، سخت افزارهای فشار قوی، تجهیزاتی که در قطب نماهای مغناطیسی بکار می روند و وسایل حساس به مغناطیس استفاده فراوان می شود.

عدم جرقه زایی

با اینکه آلومینیوم قابلیت هدایت الکتریکی بسیار بالایی دارد، ولی جرقه تولید نمی کند. از این خاصیت بسیار مهم در وسایلی که در محیط های قابل اشتعال و انفجار به کار می روند استفاده می شود.

مشتری گرامی

برای اطلاع از قیمت و شرایط تحویل از طریق تلفن با شماره های ۰۹۱۲۴۶۰۳۱۹۶ (مدیریت) – ۶۶۱۴۳۸۸۱_۰۲۱ – ۶۶۱۴۶۹۷۴_۰۲۱  با کارشناسان واحد فروش ارتباط برقرار نمایید.

نظرتان راجع به این نوشته
شاید این نوشته نیز مورد علاقه شما باشد
دیدگاه کاربران در رابطه با
بررسی روش‌های نوین بازیافت ضایعات آهنی